10.1 C
Brno
Neděle, 4 června, 2023
DomůRady a NávodyJak využít zimu, když nelze ještě jezdit na kole?

Jak využít zimu, když nelze ještě jezdit na kole?

Date:

Nenechte si ujít

Elektrikář Praha nabízí své služby domácnostem i firmám

Umíte si představit, že byste byli bez elektřiny? Dá...

Renovace laku: Obnovení krásy vašeho vozidla

Renovace laku je klíčovým krokem při obnově vzhledu a...

Košile na svatbu. Jakou zvolit?

Chystáte se na svatbu a potřebujete si vybrat košili?...

Bezpečnostní řetěz ochrání motorku před krádeží

S příchodem jara se rychle začíná rozjíždět také motorkářská sezóna....

Magie

Magie je silou, která se projevuje v mnoha formách...
- Komerční sdělení -časopis

Kdo má rád sport obecně, se zimou problém nemá a zabaví se i bez kola. Ale co poradit těm, které kromě dvou kol jiné nezajímá? Jak přečkat dlouhou zimu?
Určitě se shodneme na tom, že čekat celou zimu se založenýma rukama a nic nedělat, nepomůže s rozběhem do nové cyklistické sezóny. Proto jsme dali dohromady pár tipů, jak tento čas využít a nebojte se, nikdo vás nebude nutit jezdit venku po sněhu nebo sedět doma hodiny na trenažéru.

Vylepšení kola
Začněme něčím příjemným, co takhle v zimě posunout svůj bike na vyšší úroveň a takhle si vylepšit příští sezónu? Že to budeme dělat v tomto období má několik výhod. Jednak budeme mít dostatečný čas na výměnu, v zimě tolik nejezdíme a tak nás netlačí čas doručení zboží nebo přípradného osazení nového komponentu v servisu. Zároveň mimo sezónu bývají různá cenová zvýhodnění, mění se kolekce a prodejci si dělají na skladech místo. V MTBIKER shopu existuje také samostatná kategorie zaměřená na zlevněné zboží.

Čas si zvyknout
Pokud vyměníte na kole řazení nebo pedály, zvláště si na nové součástky zvykat není třeba. Ale pokud se pustíte do výměny sedla nebo treter, určitě padne vhod čas mimo sezónu, kdy se nejezdí tak moc a intenzivně a na novinky ve výbavě se snáze zvyká. Citlivé je vše, co souvisí s posedem cyklisty, tělo je na konkrétní polohu zvyklé a proto je třeba být při změnách opatrný. Pokud teď přemýšlíte, do čeho na kole investovat, podívejte se na naše tipy, najdete tam konkrétní komponenty, které zlepší vlastnosti kola nejcitelněji.

Nový posed
Pokud jste si doposud mysleli, že profesionální nastavení posedu je jen pro závodníky, máme pro vás dobrou zprávu. Správný posed nezlepší jen efektivitu šlapání, ale může pomoci is častými problémy, jako je bolest páteře, krku nebo v sedacích partiích ao brnění rukou jste už asi slyšeli asi také.

Pokud díky Bikefittingu upravíte váš posed víc, opět je dobré dát všem změnám čas, ať si tělo zvykne. A praktická výhoda je i ta, že v zimě se na takový tip služeb nečeká týdny, jako v sezóně, kdy se s prvním sluncem vzbudí i ostatní.

Servis rychle a v klidu
Co je nejhorší po dlouhé zimě, když se venku konečně oteplí? Asi to, že cyklista si teprve tehdy vzpomene, že po minulé sezóně zapomněl dát kolo do servisu a teď kvůli tomu nemůže vyrazit spolu s ostatními.

Jako u Bikefittingu i zde platí, že lidé jednají často velmi podobně a proto se vzpamatují všichni najednou a obvykle na poslední chvíli. Nyní v zimě můžete být příjemně překvapeni, jak rychle zareaguje servis na vaši objednávku. A kdo má chuť si vyzkoušet nějaký servisní úkon sám, šanci na dobrý výsledek zásadně zvyšuje dobré nářadí a video návod, užitečný pomocník je YouTube kanálu MTBIKER.

Servis pro tělo
Začali jsme s tím příjemnějším, ale co když kolo a výbavu už máme připravenou? Další doporučení budou vyžadovat určité sebezapření, ale jejich efekt může být ještě silnější, než to, že si na rok koupíte nová kola. V zimě je ideální čas zapracovat i na sobě. Limituje vás přes sezónu bolest zad v delších vyjížďkách a špatný posed není příčina?

Velkou změnu udělá posílení svalstva v této části. Každý si už vybere, jestli mu více chutná posilovna, jóga nebo kruhový trénink. Spousta cyklistů jde na to v opačném pořadí a začne návštěvou lékaře a přitom to řešení může být tak jednoduché.

Vše s mírou
V úvodu jsme zmiňovali zimní ježdění na kole venku a trenažér a ono to nemusí být špatný nápad, jen to není třeba přehánět. Pokud jste to už iv minulosti zkoušeli a neúspěšně, možná by to chtělo ještě jednu šanci, stačí se vyzbrojit novými vědomostmi a výsledek může příjemně překvapit.

V našich zeměpisných šířkách nebývá celou zimu tak ošklivě, že by se s dobrou výbavou nedalo jezdit vůbec, podívejte se na článek plný tipů a doporučení, někdy stačí vyměnit jednu-dvě věci a hned je to jiný zážitek.

Stejně to platí s ježděním na trenažéru, možná nemáte doma jen správné tréninkové zařízení a proto vám to nechutná. Chcete-li se dozvědět, zda se vám hodí více smart trenažér s klasickým kolem, nebo stacionární kolo, podívejte se na tento návod.

Lepší trénink i hubnutí
Všimli jste si, že vás netrápíme tipy, jako jsou hubnutí nebo změna stravy. Předpokládáme, že to každý zodpovědný cyklista už dávno ovládá, speciální hubnutí jsme se věnovali na stránkách MTBIKER v jednom z našich článků. Co takhle to posunout na vyšší úroveň a vyzkoušet sportovní diagnostiku? Jde o vyšetření vhodné naprosto pro každého a jak při Bikefittingu tak i zde platí, že profíkům to pomůže vyladit detaily, ale amatérům to umí přinést až zásadní změny.

S výsledky z diagnostiky i běžný sportovec přesně ví, jaká je jeho kondice a v případě opakování testu v sezóně zjistí, zda a jak se zlepšil. A možná ještě důležitější je to, že do rukou dostává individuální návod, pomocí tréninkových zón umí trénovat nebo hubnout efektivněji. Není třeba ani náročné vybavení, měřič tepu je dnes běžná věc a kromě toho to vyžaduje již „jen“ chuť a vůli.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek