10.1 C
Brno
Neděle, 4 června, 2023
DomůRady a NávodyJízda na kole v bytě? Porovnali jsme stacionární kolo a smart trenažér

Jízda na kole v bytě? Porovnali jsme stacionární kolo a smart trenažér

Date:

Nenechte si ujít

Elektrikář Praha nabízí své služby domácnostem i firmám

Umíte si představit, že byste byli bez elektřiny? Dá...

Renovace laku: Obnovení krásy vašeho vozidla

Renovace laku je klíčovým krokem při obnově vzhledu a...

Košile na svatbu. Jakou zvolit?

Chystáte se na svatbu a potřebujete si vybrat košili?...

Bezpečnostní řetěz ochrání motorku před krádeží

S příchodem jara se rychle začíná rozjíždět také motorkářská sezóna....

Magie

Magie je silou, která se projevuje v mnoha formách...
- Komerční sdělení -časopis

Pro koho je lepším řešením smart trenažér s klasickým kolem a kdo více využije stacionární kolo?
Domácí ježdění na kole je stále populárnější a je jedno, jestli jste milovník cyklistiky, nebo jen hledáte způsob, jak se hýbat iv zimě a dělat něco pro své zdraví.

Tak či onak, potřebovat budete vybavení a při jeho výběru se vám mohou hodit naše doporučení. Zda je lepší trenažér nebo stacionární kolo se obecně říci nedá, neboť každému se může hodit něco jiného, s výběrem a koupí určitě pomohou zkušenosti a tipy z redakce MTBIKER.

Rozdíly mezi trenažérem a stacionárním kolem?
Než se podíváme na výhody jedné nebo druhé možnosti, dobré bude je nejprve stručně představit. Začít můžeme tím, co zná většina lidí a to je stacionární kolo. Toto jednoúčelové zařízení pro domácí jízdu na kole známe z posiloven nebo spinningových hodin, mnoho z nás ho měla doma už v minulosti. Samozřejmě je velký rozdíl v provedení, profesionální modely jsou konstruovány robustněji, ty pro domácí použití budou subtilnější a také levnější.

Stacionární bike budeme srovnávat s trenažérem, který umožňuje použít klasické kolo pro ježdění doma. Aktuální trend preferuje uchycení kola bez zadního kola, řetěz běží po pastorcích kazety, která je součástí trenažéru. Přívlastek smart znamená možnost propojení s aplikacemi, které zprostředkují virtuální zážitek, trenažér sám mění odpor podle toho, co se děje v appce.

Jinak pro ježdění v bytech bude důležitá informace o hlučnosti zařízení a dobrá zpráva je, že moderní stacionární kola i smart trenažéry jsou tiché a v běžném panelovém domě nezpůsobí sousedskou válku. Tolik stručné představení, pojďme na výhody jednoho nebo druhého řešení.

Bez kola a mnoho uživatelů
Stacionární kolo bude lepším řešením pro ty, kteří nemají a ani neplánují kupovat klasické kolo na ježdění venku, u smart trenažéru je kolo podmínkou. Trenažér nemusí být kompatibilní ani se staršími koly nebo městskými, nejlépe si rozumí se sportovně orientovanými modely, nevadí mu ani většina ebiků. U stacionárního kola toto zcela odpadá.

Pokud se na domácí ježdění chystá více členů domácnosti, opět vyhrává stacionární kolo, snáze se na něm vystřídají a nevadí ani výrazný rozdíl v jejich výši. S tímto seřizováním se dopředu počítá, obvykle změna posedu nevyžaduje ani žádné nářadí. U trenažéru by se drobné korekce daly řešit na kole také, při větších rozdílech by se muselo vyměnit celé kolo.

Nejsem technický typ
Kdo hledá jednoduché zařízení, ke kterému přijde a hned jezdí, ať si vybere stacionární kolo. Trenažér vyžaduje větší dovednost od majitele, méně zkušený cyklista může mít problém již při vyjímání zadního kola. Po umístění kola do smart trenažéru následuje jeho propojování s aplikací, což méně technicky zdatným nemusí vyhovovat.

Stacionární bike vyžaduje i méně údržby, o klasické kolo v trenažéru je třeba pečovat, v dobrém stavu je třeba mít pohon s řazením. Kdo by klasické kolo stále používal i venku, tak je třeba počítat s nutností mytí, nikdo si nechce do pokoje nosit špínu z ježdění po blátě nebo mokrých cestách.

Výhody stacionárních kol můžeme uzavřít tím, že zmíníme techniku šlapání. Ideální způsob je takový, když se do pedálů nejen tlačí, ale táhne se i směrem nahoru a také proto se používají nášlapné pedály nebo košíky. S ideálním pohybem po kružnici umí pomoci spinningová kola bez volnoběhu, neboť jezdce nutí šlapat správně. Po první části článku se může zdát, že na plné čáře vyhrávají stacionární kola, ale pozor na chytré trenažéry, nyní nastal jejich čas na finiš v tomto duelu.

Bod zlomu je nuda
Všechny dosud zmíněné výhody můžeme hodit do koše, když se zařízení pro domácí ježdění přestane používat, neboť jízda na něm nebaví. Velká změna nastala právě s příchodem smart zařízení, díky virtuálnímu zážitku se snáze do takového cvičení motivujeme a dokážeme šlapat déle. Je to prostě menší nuda, dokonce se dnes najdou i tací, co to nazývají zábavou.:)

Praktické výhody trenažéru
Většina z nás bydlí v bytě a proto citlivě zacházíme s životním prostorem. Pokud bychom domácí ježdění praktikovali hlavně v zimě, tak trenažér na většinu roku snáze uklidíme někam do skříně, vyhrává i svou hmotností, přesouvat stacionární kolo do sklepa nezvládne každý.

Co se týče prostoru, který budeme potřebovat při ježdění, tam může o kousek vyhrávat stacionární kolo, větší půdorys bude mít spíše klasické kolo. Pokud chceme po každé jízdě domácí tělocvičnu uklidit, to půjde jen s trenažérem, který se po složení nožiček ještě více zmenší a vejde se i do skříně. Kolo může putovat na zeď na designový držák a obývací pokoj je opět obývacím pokojem. Když se vyvětrá.:)

Příslušenstvím se myslí i drobnosti potřebné k jízdě, ale také další vybavení, umožňující ještě reálnější zážitek z trenažérování.

Zvyklý na svůj stroj
Kdo se cyklistice věnuje iv létě, tak na své kolo je zvyklý, má nastavený vyhovující posed a zadek se se sedlem už dávno skamarátil také.

Proto přechod na trenažér nebude žádný problém, na nic si není třeba zvykat a stejně to funguje i opačně na jaře, když z pokojů vylezeme ven.

Stacionární kolo sice umožňuje dobré nastavení posedu, ale nikdy to není dokonalá kopie našeho kola, kdo je citlivý i na tohle, favorita má jasného.

Doplňky, které nejen baví
Koupí trenažeru to obvykle nekončí, praktická věc je podložka, běžná karimatka rozměrem nestačí. Základem je větrání, věděli jste, že existuje speciální ventilátor, který intenzitu upravuje podle rychlosti nebo vašeho tepu? Trenažér s kolem se může naklonit do kopce nebo při jízdě ze sedla do stran, efekt skutečné jízdy se tak zvyšuje a ještě to je i zábava.

Cena až na prvním místě
Doposud jsme hledali ideální scénář a ideálně bez kompromisů, ale ve finále může rozhodnout cena. Tak jako stacionární a spinningová kola, tak i smart trenažéry mají různá provedení, základní smart modely s brzděním o plášť začínají na necelých 400 € za stovku navíc je již model s vlastní kazetou. U top verze se dostáváme klidně přes 1000 € a cena stoupá, přičteme-li i zmíněné příslušenství.

Kdo by uvažoval, že vyzkouší klasický trenažér bez chytrých funkcí a takto ušetří, tak mnoho z toho nezná, zásadní jsou právě ty aplikace s virtuálním ježděním. Kdo si však není jistý, jestli ho indoor ježdění chytí, u smart trenažérů má větší jistotu, že je následně prodá na bazarech, poptávka cyklistické komunity je značná.

Takto vypadá poslední trend, smart biky jsou křížencem smart trenažéru se stacionárním kolem.

Kvůli šíři tématu jsme nešli do detailů, existují i stacionární kola se smart funkcemi nebo takzvané válce, na kterých se jezdí jako venku, udržovat třeba rovnováhu. Koho by téma zajímalo více, tak v MTBIKER Magazínu si díky klíčovému slovu #trenazer odemkne svět, kde se dozví detaily, seznámí se s novinkami a jednotlivé modely porovná díky testům.

Užitečným průvodcem bude MTBIKER i díky YouTube kanálu, čerstvému majiteli nového smart trenažéru padnou vhod tipy pro upevnění kola při instalaci. Opravdu, věděli jste, že na smart trenažérech se už i závodí a konaly se 1. Mistrovství Slovenska?

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek